Samba i logowanie do profilu tymczasowego

Problem:

Wszystkie komputery pracują pod systemami Windows od XP do 7 i łączą się do serwera domenowego opartego na jednej z dystrybucji Linuxa oraz Sambie. Dzięki temu użytkownicy mogą się cieszyć dobrodziejstwem mobilnych profili. Niestety często dochodzi do sytuacji kiedy użytkownik dostaje komunikat:

System Windows nie może znaleźć profilu i loguje użytkownika przy
 użyciu profilu tymczasowego. Zmiany wprowadzone w tym profilu zostaną utracone
 po wylogowaniu.

A sam użytkownik nie ma dostępu do swoich plików na pulpicie i w katalogu Moje Dokumenty.

Rozwiązanie:

Winowajcą okazał się rozmiar samego profilu. Jak z tym co generuje sam system niewiele można zrobić to z dokumentami i plikami tworzonymi przez użytkownika już tak. W pierwszym kroku pozbyłem się z profilu katalogu „Moje Dokumenty”. We właściwościach do tego folderu mamy możliwość przekierowania go do na pod montowany dysk sieciowy np. tak:

Zakładam, że dysk z: to pod montowany prywatny zasób sieciowy użytkownika. I jest na nim już katalog „Moje Dokumenty”

To rozwiązanie okazało się połowiczne bo wielu użytkowników swoje ważne dane trzyma na pulpicie i mimo upominania żeby tego nie robić to problem z blokowaniem dostępu do mobilnego profilu i danych powracał. Czyli trzeba analogiczną operację jak z „Moimi Dokumentami„ przeprowadzić dla „Pulpitu”

W Windows 7 oraz Vista takie przekierowanie wykonujemy w równie prosty sposób. Czyli zmieniamy ścieżkę i dysk we właściwościach do folderu „Pulpit”. Gorzej jest z Windows XP. Tu wymagana jest ingerencja w plik rejestru. Ja przygotowałem sobie skrypt rejestru (czyli plik tekstowy mający rozszerzenie .reg zamiast .txt) z następ zawartością:

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders]
   "Desktop"="z:\\Pulpit"

Który należy uruchomić tylko raz będąc zalogowanym na konto danego użytkownika. I tu również zakładam, że dysk z: to pod montowany sieciowy katalog użytkownika w którym istniej podkatalog Pulpit. Dodatkowo przed uruchomieniem skryptu należy przenieść dane ze starego do nowego Pulpitu. Co by ich potem nie trzeba było szukać.

Dla leniwych dodam jeszcze, że mając wielu użytkowników można cały proces zautomatyzować modyfikując odpowiednio skrypty logowania. Ale to już inna historia…

Dodaj komentarz