Jak pozbyć się OneDrive z Windows 10

Osobiście używam prywatnego OneClouda i trochę zaczynało mnie irytować ciągłe namawiane do skorzystania z Microsoftowego OneDriva. Przypadkowe kliknięcie na katalog już wywołuje wizarda usiłującego zmusić mnie do założenia konta i konfiguracji połączenia z  OneDrive.
Wreszcie powiedziałem sobie dość tego dobrego. Trzeba się go pozbyć. Jeśli i ciebie irytuje nachalność OneDrive może skorzystasz z tego poradnika.
Oficjalnie niby się nie da a jednak można odinstalować OneDrive.
Po pierwsze potrzebujemy uruchomić Wiersz Poleceń w trybie administratora. Np. wpisując cmd w wyszukiwarce menu start i na tak znalezionym programie klikamy prawym klawiszem myszy, dalej z menu które się pojawiło wybieramy Uruchom jako administrator.
Teraz możemy przejść do sedna czyli pozbycia się OneDrive
Wszystkie poniższe polecenia wpisujemy w Wierszu Poleceń który właśnie uruchomiliśmy.
jeśli otrzymamy komunikat o braku uprawnień, to albo nie udało się nam go uruchomić w trybie administratora albo pominęliśmy jakiś punk z listy poniżej.

  1. Najpierw zatrzymujemy wszystkie uruchomione procesy OneDrive poleceniem:
    taskkill /f /im OneDrive.exe
  2. Potem odinstalowujemy naszego ulubieńca. Przy czym tu polecenie, które musimy wpisać w Wierszu Poleceń zależy od wersji systemu operacyjnego jaki mamy, 32 lub 64bity. Jeśli nie wiemy jaki mamy system to klikamy prawym klawiszem na Komputer w menu Start i z rozwiniętej listy wybieramy właściwości. Dalej w środkowej części okna które nam się otworzyło zobaczymy sekcję System a w niej Typ Systemu: … i tu zależnie 32 lub 64 bity. Czyli mamy już jasność co do naszej wersji systemu.
  3. Dla 32 bitowego systemu piszemy:
    %SystemRoot%\System32\OneDriveSetup.exe /uninstall

    Dla 64 bitowego:

    %SystemRoot%\SysWOW64\OneDriveSetup.exe /uninstall
  4. I po OneDive, ale teraz wypadało by po nim posprzątać i pozbyć się zbędnych już katalogów.
    Tu mała uwaga. Jeśli daliśmy się namówić na skorzystanie z OneDrive sprawdźmy najpierw czy w wymienionych niżej katalogach nie ma jakiś cennych danych gdyż możemy je utracić bezpowrotnie. A zbędnych katalogów pozbywamy się wydając polecenia:

    rd "%UserProfile%\OneDrive" /Q /S 
    rd "%LocalAppData%\Microsoft\OneDrive" /Q /S
    rd "%ProgramData%\Microsoft OneDrive" /Q /S 
    rd "C:\OneDriveTemp" /Q /S
  5. I na koniec najważniejsza poniekąd rzecz bo najbardziej irytująca przynajmniej mnie, czyli pozbycie się ikonki OneDrive z listy plików w Exploratorze Windows
    REG Delete "HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}" /f
    REG Delete "HKEY_CLASSES_ROOT\Wow6432Node\CLSID\{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}" /f
    
    

I to wszystko. Cieszmy się dalej Windows 10 ale już bez OneDrive.

Dodaj komentarz